Rady a tipy


Kola dělají auto a pneumatiky zajišťují vaši bezpečnost

Dobrý stav pneumatik patří mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují vaši bezpečnost ve voze. Obzvlášť zde platí, že správná volba může být osudová. Věnujte proto výběru obutí vašeho vozu náležitou pozornost, neboť vám toto rozhodnutí může ušetřit mnoho nepříjemných chvil.

Kdy přezouvat na zimní pneumatiky

+ 7 °C – hranice pro použití zimních pneumatik
Zimní pneumatiky zvyšují při teplotách pod +7 °C bezpečnost při řízení, protože mají oproti letním pneumatikám:

 • větší přilnavost na sněhu a ledu
 • větší přilnavost na suchých vozovkách
 • podstatně kratší brzdnou dráhu
 • větší stabilitu při průjezdu zatáčkami

Proč zimní pneumatiky

 • Směs zimních pneumatik je měkčí než u letních, a proto si zachovává mnohem vyšší přilnavost za zimních podmínek.
 • Průměrná zimní teplota se pohybuje kolem + 3 °C.
 • Riziko nehody je v zimě 6x vyšší.
 • Brzdná dráha u zimních pneu je podstatně kratší.

Proč je důležité sledovat hloubku dezénu pneumatik

Zákonem stanovená minimální hloubka dezénu v ČR je 1,6 mm pro letní a 4 mm zimní období. Proč 4 mm? V případě, že výška dezénu na zimních pneumatikách klesne pod tuto hranici, zhorší se specifické vlastnosti pneumatik – zhorší se jejich záběr a brzdná dráha. Nemluvě o risku pokuty z důvodu nedodržení zákona.

Proč je důležité správné nahuštění pneumatik

 • Správně nahuštěná pneumatika vám zaručuje optimální přilnavost k povrchu vozovky.
 • Prodlužuje životnost pneumatiky.
 • Zaručuje její rovnoměrné opotřebení.

Důležité je si uvědomit, že pokud jste zvyklí nepřezouvat na zimní pneumatiky, je rozdíl v bezpečnosti s každou novou sadou letních pneumatik markantnější co do bezpečnosti v zimě. Zatímco dříve se zimní a letní pneumatiky lišily jen v použitém dezénu, dnes je takových rozdílů více. Velmi důležitým faktorem, dokonce možná důležitějším, než samotný tvar dezénu, je směs, která je na pneumatice použita. Proto už dávno neplatí, že: „Vždy jsem jezdil na letních celý rok, proč bych teď měl kupovat zimní sadu?“ Výrobci reagují na vývoj automobilového průmyslu a na to, jak vám zaručit maximální bezpečnost. Tak, jako se nezastavil vývoj automobilů, které jsou dnes rychlejší a silnější, nezastavil se ani vývoj pneumatik. Neusněte proto ani vy a dbejte na vaše bezpečí.

Nepodceňujte péči o pneumatiky

Pro zajištění co největší míry bezpečí je důležité, aby všechny bezpečnostní prvky, mezi které správné obutí rozhodně patří, fungovaly v naprostém souladu. Všechny drahé bezpečnostní systémy, které se dnes běžně instalují do vozidel, nedovedou ošálit základní zákony fyziky. Pokud jste ochotni připlatit desetitisíce za systémy pro kontrolu trakce, za brzdového asistenta a jiné, investuje i do vhodných pneumatik. Ani sebelepší asistent si nedovede poradit v případě, že pneumatika neodvádí vodu, sníh, bláto a nedovede vám tedy zaručit maximální kontakt s vozovkou. Uvědomte si také, že nejde jen o vaši bezpečnost, ale i bezpečnost ostatních.

 

Potřebujete poradit s výběrem pneumatik?

Rádi vám doporučíme vhodné pneumatiky pro váš vůz. Vyberte si v našem pneuservisu na Praze 5 z více než 4 000 zimních i letních pneu. Při nákupu máte montáž a vyvážení zdarma.

Kontaktujte nás